Windows Server 2022 - nowy serwerowy system operacyjny
Windows Server 2022 został wydany: Po trzech latach podąża za swoim poprzednikiem z 2019 r. Oferowany jest z numerem build "20348.169, Version 21H2" w dwóch podstawowych wariantach oraz dodatkowym Datacenter Azure Edition i skierowany jest m.in. do firm, które instalują swój system operacyjny lokalnie i chcą w jak największym stopniu uniknąć korzystania z chmury Microsoftu.
Wraz z powrotem do Windows Server 2022, wersja Essential zostanie pominięta i zastąpiona edycją Standard. Ponadto Windows Server 2022 będzie oferowany w ramach Long Term Servicing Channel, a także zrezygnowano z wydań kanałowych, które do tej pory odbywały się co pół roku. Po pięciu latach wsparcie podstawowe ma zostać zakończone 23 października 2026 r., natomiast wsparcie rozszerzone będzie utrzymane do 14 października 2031 r.
Windows Server 2022: najważniejsze nowości
Windows Server 2022 koncentruje się na współpracy z Microsoft Azure oraz na zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa. Szczególną rolę odgrywać będą sieci hybrydowe oraz instalacja serwerów lokalnych równolegle z serwerami wirtualnymi w usługach chmurowych Microsoft. W Centrum Administracyjnym centra danych Windows Server 2022 będą ściślej powiązane z Microsoft Azure.
Usprawnienie aplikacji kontenerowych dzięki zmniejszonym rozmiarom grafiki i ściślejszemu połączeniu Kubernetes z serwerem Windows poprawiło czasy pobierania danych dla Windows Server 2022, a jednocześnie ułatwiło wdrażanie polityk sieciowych.

Zdjęcie: © Microsoft
Kolejną nowością jest możliwość równoległego korzystania z komputerów z systemami Linux i Windows. Od teraz dystrybucje Linuksa mogą być instalowane bezpośrednio na serwerze Windows bez pośredniego etapu wirtualizacji. Uciążliwa ręczna kompresja plików podczas ich przesyłania do sieci nie jest już konieczna; automatyzacja pozwala na znaczną oszczędność czasu. W przypadku wbudowanej funkcji wirtualizacji użytkownik nie potrzebuje już procesorów Intel, ale może również korzystać z procesorów AMD.
Wszystkie systemy bezpieczeństwa z Microsoft Azure mogą być dostępne bezpośrednio i mogą być również wykorzystywane przez lokalne centra danych. Secured Core Server i Secured Connectivity chronią przed zagrożeniami na wielu poziomach i oferują zwiększone bezpieczeństwo po włączeniu standardowych protokołów HTTPS i TLS 1.3. Obsługiwane są AES-256-GCM i AES-256-CCM do szyfrowania bloków komunikatów serwera i podpisywania SMB, a także DNS-over-HTTPS.
Wersja Microsoft Edge oparta na Chromium może być dostępna z serwera i pozwala na korzystanie z usług internetowych. Możliwości mogą być lepiej zaplanowane: Inteligentny system technologiczny Insight nie tylko wykrywa bieżące wykorzystanie serwera, ale może również prognozować wykorzystanie serwera w przyszłości.
Usługi Storage Replication i Storage Migration Services umożliwiają replikację danych między poszczególnymi serwerami Windows.
Trzy wersje systemu Windows Server 2022
Wraz z Windows Server 2022 Standard, Windows Server 2022 Datacenter i Windows Server 2022 Datacenter Azure Edition, Microsoft oferuje trzy wersje Windows Server 2022 - wszystkie z nich będą musiały od teraz obejść się bez przyrostka LTSC. Windows Server Essentials będzie utrzymywany jako oddzielna licencja do odwołania.
Windows Server 2022 Standard
Windows Server 2022 Standard występuje w wersji 21H2, opartej na zaktualizowanym systemie operacyjnym klasy korporacyjnej. Z zewnątrz prawie nie różni się od Windows 10; Windows 11 nie został dostosowany. W sumie trzy obszary uległy prawdziwym zmianom w najnowszej wersji
- Z myślą o najwyższym możliwym bezpieczeństwie połączeń WLAN dodano obsługę WPA3 H2E
- Windows Hello dla firm umożliwia uruchomienie nowych urządzeń końcowych bez konieczności podawania hasła w ciągu kilku minut
- Obsługa komputera przez procesor graficzny w podsystemie Windows dla Linuksa i Azure zapewnia inteligentne uczenie maszynowe
Wersja standardowa idealnie nadaje się dla firm z niewielką ilością wirtualizacji, ale wymagających zaawansowanych funkcji.

Zdjęcie: © [email protected]
Windows Server 2022 Datacenter
Windows Server 2022 Datacenter jako elastyczna platforma aplikacyjna obsługuje do 48 TB pojemności pamięci masowej oraz 2048 rdzeni logicznych na maksymalnie 64 gniazdach fizycznych. Pozwala na automatyczne uruchamianie wirtualnych komputerów i jest przeznaczony dla sieci definiowanych programowo oraz Storage Spaces Direct. Interakcja sprzętu z integralnością kodu chronionego przez hypervisor zapobiega innowacyjnym atakom złośliwego oprogramowania w najlepszy możliwy sposób.
Ci, którzy stawiają wysokie wymagania informatyczne i często pracują z systemami wirtualnymi, skorzystają z Windows Server 2022 Datacenter.
Windows Server 2022 Datacenter: Azure Edition (ekskluzywne funkcje!)
Windows Server 2022 Datacenter Azure Edition wykracza poza możliwości wersji standardowej i Windows Server 2022 Datacenter. Jego funkcje zostały opracowane wyłącznie do pracy w chmurze Microsoft, a więc dla klastrów Azure Stack HCI lub jako maszyna wirtualna w Azure. Windows Server 2022 Datacenter oferuje dwie wyjątkowe funkcje
- Dzięki hotpatchingowi, aktualizacje i poprawki mogą być instalowane bez ponownego uruchamiania komputera
- Zaawansowane szyfrowanie metadanych poprzez SMB z wykorzystaniem protokołu sieciowego QUIC jest nową alternatywą dla VPN. Jego funkcje są podobne do tych w Datacenter Edition Storage Spaces Direct, SMB Direct i SMB over
Wraz z Windows Server 2022 Microsoft kończy obsługę aplikacji opartych na kontenerach i aplikacjach w chmurze, a nowe funkcje zostaną zintegrowane bezpośrednio w Azure Stack HCI. Maszyny wirtualne Azure nie mogą być używane przez RDMA.
Aby korzystać z Windows Server 2022 Datacenter Azure, wymagana jest oddzielna licencja do uruchomienia maszyny wirtualnej na Azure IaaS lub klastrze Azure Stack HCI.

Zdjęcie: © computerbild.de
Windows Server 2022: podstawą jest Windows 10
Windows Server 2022 ze swoimi Windows Server 2022 Standard, Windows Server Datacenter 4 i Windows Server 2022 Datacenter Azure Edition znajduje swoje podstawy w Windows 10 21H2. Kwadratowe kafelki w menu Start pozostały, a wszystkie inne funkcje są również oparte na interfejsie użytkownika Windows 10. Internet Explorer i oparty na HTML Microsoft Edge zostały zastąpione przez Chromium Edge.
Wirtualizacja zagnieżdżona dla AMD
Oprócz możliwości korzystania z wirtualizacji zagnieżdżonej na procesorach Intel i AMD, Hyper-V może być również hostowany w maszynie wirtualnej: jest to ważna cecha, zwłaszcza w odniesieniu do podsystemu Windows dla Linuksa. Obsługa Azure AD w kontenerach została zwiększona m.in. o obsługę IPv6.